Ali ste vedeli, da je umivanje rok osnoven, enostaven, učinkovit in cenovno dostopen način preprečevanja širjenja nalezljivih bolezni. V času pandemije Covid-19 je umivanje rok tudi eden najpomembnejših elementov preventive.

Strokovnjaki poudarjajo, da je umivanje rok prvo cepivo, ki preprečuje okužbe. Z umivanjem rok odstranimo škodljive mikrobe in znižamo obolevnost ter tudi smrtnost, predvsem pri najbolj ranljivih in obolelih ljudeh.

Osnovno umivanje rok naj traja okoli dve minuti, če jih umivamo pogosteje, zadostuje pol minute.

Osnovno pravilo je – roke si umijemo takoj, ko se umažemo. Najpomembnejše je, da si roke umijemo pred prehranjevanjem in seveda tudi pred pripravo jedi.

V Unicefu opozarjajo, da umivanje rok z milom še vedno ostaja nedosegljivo trem milijardam ljudi po vsem svetu, med drugim milijonom otrok doma, v šoli ali na begu.